مراحل طلاق توافقی + مدارک مورد نیاز

مراحل طلاق توافقی + مدارک مورد نیاز

مراحل طلاق توافقی

قبل از نگارش این مقاله باید گفت که امیدواریم اساساً طلاق ریشه کن شود و مانند قدیم قباحت آن باعث دوری از طلاق گردد در اصل ماجرا چه طلاق توافقی باشد چه یکطرفه ، خانواده ای از هم پاشیده میشود و فرزندانی بیگناه با مشکلات فراوان روحی راهی اجتماع میگردند و همین اسباب مشکلات جدید است . طلاق زمانی توافقی است که طرفین بر سر میزان مهریه ،نفقه و اجرت المثل توافق دارند و برای حضانت فرزندان تعیین تکلیف میکنند و مشخص میکنند جهیزیه نزد چه کسی ست. پس از توافق باید به همراه یکدیگر به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق توافقی را ثبت نمایند.

پس از مدتی و دریافت پیامک به شعبه دادگاه خانواده مربوط مراجعه نموده و پس از تشکیل پرونده ، زوجه باید با یک قطعه عکس و اصل کارت ملی خویش از شعبه ،نامه ی آزمایشگاه خود را دریافت نماید و پس از واریز مبلغ بیست و پنج هزار تومان به حساب آزمایشگاه ، آزمایش داده و جواب آن را که نشان میدهد ایشان باردار هستند یا خیر ، به دفتر شعبه تحویل دهند.

در مرحله بعد پس از واریز مبلغ شصت هزار تومان به حساب داوری، هردو باهم به داوری مراجعه نموده و توافقات قبلی خویش را به داور اعلام میکنند و داوری صادر میگردد.
پس از ارایه برگه داوری به دفتر شعبه ، جلسه رسیدگی تشکیل میگردد و رای طلاق صادر میشود و ظرف یک هفته الی 10 روز ابلاغ میگردد. پس از ابلاغ رای باید طرفین حق تجدیدنظر و فرجام خواهی خویش را ساقط نمایند تا رای قطعی گردیده و قابل اجرا گردد.

در مرحله بعد طرفین با رای قطعی شده، اصل سند نکاح و اصل شناسنامه های خود به یکی از دفاتر طلاق مراجعه می نماید و در صورتی که زوجه در طهر غیر مواقعه باشد در حضور دو شاهد صیغه طلاق جاری میگردد و سند طلاق صادر گردیده به زوجه تحویل میگردد و شناسنامه های طرفین ممهور به مهر طلاق میگردد و پس از این زوجه باید سه ماه و ده روز عده نگه دارد .

مدارک لازم برای طلاق توافقی:

اصل سند نکاح، اصل شناسنامه و کارت ملی زوجین، یک قطعه عکس زوجه،توافقنامه

پرسشهای مکرر درباره ی طلاق توافقی:

آیا باید در طلاق توافقی زن بخشی از مهریه را ببخشد؟

بله ، طلاق توافقی در ازای بذل بخشی از مهریه صورت میپذیرد و حتما باید این بخشش صورت پذیرد که این بذل میتواند بخش کوچکی از مهریه باشد .

پس از طلاق توافقی آیا طرفین میتوانند رجوع کنند؟

زن در دوران عده می تواند به مابذل رجوع کند که در این صورت طلاق کان لم یکن میگردد و رجوع محسوب و همه چیز به حالت اول باز میگردد. اما زوج در طلاق توافقی حق رجوع نخواهد داشت.

اعتبار دادنامه طلاق چقدر است؟ آیا طرفین برای اجرای آن الزام دارند؟

دادنامه طلاق توافقی صادره توسط دادگاه تنها سه ماه اعتبار دارد و پس از این و عدم اجرای رای، همه چیز کان لم یکن میگردد و در صورتی که هرکدام از طرفین از طلاق منصرف شدند تنها کافیست به دفترخانه مراجعه نکنند تا اعتبار دادنامه منقضی گردد.

آیا در صورتی که زن باردار باشد میتوان طلاق توافقی گرفت؟

بله می توان گرفت

حضانت فرزندان در طلاق توافقی با چه کسی است؟

این مورد توسط طرفین توافق میگردد و همچنین میتواند طبق قانون باشد یعنی فرزندان تا سن هفت سالگی حضانت با مادر باشد و بعد از آن در مورد دختر تا 9 سالگی و در مورد پسر تا 15 سالگی حضانت با پدر است و پس از این سن و بلوغ خود اختیار دارند انتخاب کنند با چه کسی باشند.

آیا زمانی که حضانت فرزند با مادر است پدر می تواند فرزند را ممنوع الخروج کند؟

هر کدام از پدر و مادر که حضانت بر عهده اوست نمی تواند فرزند را از کشور بدون رضایت دیگری خارج کند و یا این که فرزند را به شهر دیگری ببرد که ملاقات طرف دیگر تحت تاثیر قرار گیرد.

ماده 42 قانون حمایت خانواده مقرر کرده: «صغیر و مجنون را نمی‌توان بدون رضایت ولی، قیم، مادر یا شخصی که حضانت و نگهداری آنان به او واگذار شده است از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل دیگر یا خارج از کشور فرستاد، مگر اینکه دادگاه آن را به مصلحت صغیر و مجنون بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی‌ حق این امر را اجازه دهـد. دادگاه در صـورت موافقت با خـارج کردن صغیـر و مجنون از کشور، بنابر درخواست ذی ‌نفع، برای تضمین باز گرداندن صغیر و مجنون تأمین مناسبی اخذ می‌کند. »

اگر حضانت با مادر باشد بدیهی است که بر طبق ماده 18 قانون گذرنامه برای اشخاص زیر 18 سال تمام اجازه ولی قهری (پدر) برای خروج از کشور نیاز است و داشتن حضانت فرزند برای مادر به این منزله نیست که او می تواند فرزند را از کشور خارج کند. اگر حضانت با پدر باشد اگرچه که می تواند برای فرزند گذرنامه اخذ کند ولی مادر می تواند با درخواست به اداره گذرنامه از خروج فرزند از کشور ممانعت به عمل آورد.

نظريه شماره 1967/92/7- 1392/10/9 اداره كل حقوقي قوه قضاييه: با توجه به ماده 42 قانون حمايت از خانواده در خصوص اشخاص بالاتر از سن بلوغ تا سن 18سالگي آيا كماكان قانون گذرنامه در خصوص خروج از كشور حاكم است؟ در صورتي كه پدر قصد خروج از كشور فرزندش را داشته باشد آيا مادر يا ساير اشخاص در ماده 42 ياد شده حق ممنوع‌الخروج كردن طفل از كشور را دارند يا خير؟

الف) در خصوص فرزنداني كه به سن بلوغ شرعي رسيده‌اند ولي هنوز به سن رشد (هجده‌ سالگي) نرسيده‌اند، مقررات قانون گذرنامه حاكميت دارد.

ب) مادر يا شخص ديگري كه به حكم دادگاه عهده‌دار حضانت فرزند است، مي‌تواند نسبت به ممنوع‌الخروجي فرزند اقدام كند تا ولي قهري نتواند بدون رضايت ايشان، نسبت به خروج فرزند اقدام نمايد.

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است که طلاق توافقی را ظرف 3 روز کاری بدون حضور زوجین انجام داده و در این خصوص رضایت صد در صدی مشتریان حاصل گردیده است.
شما میتوانید با دپارتمان های تخصصی موسسه حقوقی تهران مدافع تماس گرفته و به صورت کاملاً رایگان سوالات مختلف خویش را عنوان کرده و از تجربیات بهترین و مجرب ترین وکلای پایه یک ما بهره ببرید.